Новости

23.07.2019

„Господ постои името ѝ е Петрунија“ ќе се натпреварува за Lux Film Prize 2019

Македонскиот филм „Господ постои името ѝ е Петрунија“ на режисерката Теона Митевска кој е поддржан од програмата Креативна Европа МЕДИА, влезе во потесна конкуренција за Lux...

08.07.2019

MakeCoProDOX Forum: open call

CALL FOR DOCUMENTARY PRODUCERS/AUTHORS Deadline: 5th August 2019 MakeCoProDox Forum is taking place for the first time at the Creative Documentary Film Festival MakeDox in Skopje, North...

08.07.2019

МЕДИА Деск МК на Beach Film Festival

Отворени МЕДИА денови: прашај и дознај!       Закажете средба со тимот на МЕДИА Деск МК за време на Beach Film Festival 2019 во Охрид од...

01.07.2019

Два македонски филма номинирани за LUX Prize 2019

Двата македонски филма „Господ постои името ѝ е Петрунија“ во режија на Теона Митевска и „Медена земја“ во режија на Тамара Котевска и Љубомир Стефанов се...

03.06.2019

Консултативна средба за повикот „Дигитално поврзување на културата и аудиовизуeлните содржини“

На 11-ти јуни 2019 година (вторник) од 12 часот во просториите на МЕДИА Деск МК (ул.8-ми Март бр.4) ќе се одржи консултативна средба за тековниот...

06.05.2019

2 македонски фестивали добија МЕДИА поддршка

  МЕДИА Деск МК со гордост ве известува дека два македонски филмски фестивли ИФФК „Браќа Манаки“ и фестивалот на креативен документарен филм “Македокс“ добија вкупна поддшрка...

16.04.2019

Интервју со Ѓорче Ставрески

Креативна Европа МЕДИА Деск МК во соработка со Агенцијата за филм на Република Северна Македонија во рамките на 22. Скопски филмски фестивал организира интензивната тренинг програма предводена...

05.04.2019

Тренинг програма: отворено пријавување

Креативна Европа МЕДИА Деск МК со посебно задоволство ви ја најавува интензивната тренинг програма предводена од Брајан Мекгил „Умешноста на добриот пичинг: подготовка и пракса“...

14.03.2019

Златна рамка

08.11.2018

Форум „Крупен план на филмските фестивали во Македонија“

МЕДИА Деск МК на 12-ти и 13-ти ноември, во рамките на 17-от филмски фестивал „CINEDAYS“,  иницира и организира Форум кој за прв пат на едно...